21 Ekim 2014 - Salı

Personel Maaş Haczi Ve Muhasebe Yevmiye Kaydı

maaş_hacziBirçok meslektaşımızın uygulamakta ve birçok meslektaşımızın da yeni yeni karşılaşmakta olduğu ve forum sitelerinde sıkça karşımıza çıkan bir konu “Personel maaşından yapılan icra kesintileri, ödemesi ve bunlara ilişkin defter kayıtları”

Süreç ilgili icra dairesinden gelen yazı ile başlamakta ve yazı ile belirtilen oranlar dahilinde tüm borç bitince de sona ermektedir. Tabi ki bu süre içerisinde personelin işten çıkması ile yükümlülükten kurtulma ihtimalini de unutmayalım.

Hemen belirtelim işçi için yapılan bu icra işlemleri dolayısıyla harcanan mesai veya ek masraflar işçiden rücu edilemez.  Ayrıca bu nedenin işçinin iş sözleşmesini tek taraflı olarak feshetmek içinde tek başına yeterli olmayacağı açıktır. Tabi ki işveren işçinin gerekli diğer koşulları sağlamış olması halinde ihbar ve kıdem tazminatları ödeyerek iş akdini tek taraflı fesih yoluna gidebilir. Burada unutulmaması gereken haklı nedenin olmayışı nedeniyle işçinin işe iadesini talep edebileceğidir. Ayrıca icra dairesi talebinden sonra işçiye ödenecek kıdem ve ihbar tazminatı gibi ödemelerin toplam icra tutarı mahsup edildikten sonra ödenecek olması nedeniyle personele de gerekli fayda sağlanmamış olacaktır. Tecrübelerle sabittir ki küskün personel size icra kesintileri için harcayacağınız mesaiden daha fazlasına mal olacaktır.

İcra dairesinden gelen tebliğ zarfı muhakkak ilgili kişi tarafından teslim alınmalı ve teslim alınma tarihi bu zarfa yazılmalıdır. Tebliğ tarihi itibari ile icra dairesine karşı, personel icra kesintilerini ve tüm bildirimleri yapma yükümlülükleriniz başlamış olacaktır. İcra dairesine gerekli ödemeleri tebliğ tarihini takip eden aydan itibaren yapacağınızı bir yazıyla bildirmeniz yararlı olacaktır.

Pek tabi ki bazı durumlarda kesilemeyecek olması da mümkündür. İşçinin tebliğ tarihinden önce işten çıkarılmış veya çıkmış olması, personel ücretinde hali hazırda uygulanmakta olan başka bir dosya ile icra kesintisi olması gibi, ama bu tür durumlarında ilgili icra dairesine bildirimi gerekmektedir. Yine belirtelim bu tür bildirimleri tebliğ tarihinden itibaren 7 (Yedi) gün içerisinde yapmayı ve yazılarınızın görüldü onaylı veya evrak kayıt numaralı birer nüshalarının sizde bulunması gerektiğini unutmayınız. Bildirimlere ilişkin örnek yazıları ve basit bir personel icra takip tablosunu yazı ekinde paylaşacağım.

Haciz miktarı genellikle net ücretin ¼ ü kıdem ve ihbar tazminatı tutarının da tamamı olarak bildirilmektedir. Burada yanlış anlaşılan diğer bir hususta bu oranın maaşa uygulanabilecek en üst oran olduğu düşünülmektedir. Aksine ilgili yasada maaş üzerine uygulanacak haciz oranı ¼ ün altında olamaz denilmektedir..   (İcra ve İflas Kanunu MADDE 83) Kesinti matrahı ise kısaca ücretlinin o dönem alacağı ücretlerin tümüdür. Yine atlanan veya unutulan bir başka hususta ay içerisinde alınan nakit avansların haciz matrahına dahil edilmemesidir. Sık sorulan bir diğer hususta Asgari Geçim İndiriminin de hacze konu olup olmayacağıdır. Asgari geçim indiriminin gelir vergisi tutarından sağlanan bir indirim ve işçiye sağlanan bir menfaat olması nedeniyle hacze dahil edilmelidir.

Bir başka konuda sıraya konan haciz tutarı için faiz işletilip işletilemeyeceğidir. Sıraya konan maaş haciz tutarlarına normal olarak yıllık yasal faiz oranında veya hacze taraf olan kurum ile yapılan sözleşmede belirtilen oran üzerinden günlük olarak hesaplanır.

Örnek: Kasım 2012 Net Maaş (AGİ Dahil) 1.573,40 TL ay içerisinde alınan avans 200,00 TL bordroda ödenecek tutar 1.373,40 TL olmasına karşın icra tutarı oranı avans dahil tutar olan 1.500,00 TL üzerinden hesaplanacaktır. (1.500,00 X 1/4 = 393,35)

Personel Avansı Yevmiye Kaydı

196 PERSONEL AVANSLARI

200,00

 

          102 BANKALAR

 

200,00

Ücret Tahakkuku:

770 GENEL YÖNETİM GİDERLERİ

2.098,17

 

770 GENEL YÖNETİM GİDERLERİ

514,05

 

          361 ÖDENECEK SOSYAL GÜVENLİK PRİMLERİ

 

765,83

          361 ÖDENECEK SOSYAL GÜVENLİK PRİMLERİ

 

62,95

          360 ÖDENECEK GELİR VERGİSİ

 

267,52

          360 ÖDENECEK DAMGA VERGİSİ

 

15,93

          360 ÖDENECEK GELİR VERGİSİ

73,40

 

          196 PERSONEL AVASLARI

 

200,00

          335 ÖDENECEK NET ÜCRETLER

 

1373,40

İcra Kesintisi Kaydı

335 ÖDENECEK NET ÜCRETLER

393,35

 

          369 ÖDENECEK DİĞER YÜKÜMLÜLÜKLER

 

393,35

İcra Dosyasına Ödeme

369 ÖDENECEK DİĞER YÜKÜMLÜLÜKLER

393,35

 

          102 BANKALAR

 

393,35

 

SMMM Eyüp Koç

7 yorum

 1. Eyüp bey merhaba;
  işçinin parası maaşından kesilmeye başlanmış ve bir süre sonra işçi işten kendi isteği ile çıkmak istiyor.Bu durumda bu hacze kesilen borcu şirket işçinin tazminatından ödüyormu?Eğer ödüyorsa ve tazminat miktarı borçtan daha yüksek bir meblağ ise tazminatın geriye kalanı işçiye ödeniyormu?Sorular hakkında yardımcı olabilirmisiniz?

 2. Onur Bey merhaba,
  Kendi isteği ile çıkan işçi için tazminat ödenmesi koşullarını sorgulamadan, beyanınız üzerine tazminat hakkı olduğu varsayımı ile; işçi için kalan tüm haciz miktarı toplam alacağından mahsup edilerek geri kalan kısmı işçiye ödenir.
  İyi günler..

 3. Eyüp Bey merhaba;
  mayıs ayı bildirgemde bir işçimin icra kesintisini uygulamayı atlamışım.Konuyla ilgili nasıl bir düzeltme yapabilirim.
  Bu hususta doğru Olan nedir?

 4. Tuğçe hanım öncelikle mesajınızı geç farkettiğim için özürdilerim.

  Ama SGK bildirgesi ile işçi maaş haczi arasında doğrudan bir ilişki kuramadım. Sorunu tam olarak açıklar mısınız?

  İyi çalışmalar..

 5. eyüp bey merhabalar bir bankadan kredi kartı borcum 2500 tl icra masraflarıyle birlikte 3800 tl borç maaşımdan her ay düzenli olarak 189 tl 1 yılı aşkın süredir kesilmektedir icra dairesinin göndermiş olduğu yazı****yukarıda ismi yazılı borçlunun maaşından yapılan kesintinin taksitler halinde yapılması nedeniyle haciz tarihi ile kesintiler arasında geçen günler faizi hesaplandığında borçlunun bakiye 2.369 borcu bulunmaktadır bakiye borç bitinceye kadar önceki maaş haczinin ilişkin yazımızın sırasından işlem görmek üzere haczin devamına karar verilmiştir. Eyüp bey bu konuda beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum saygılar.

 6. Merhaba,
  Personel biriminde muhasebeciyim,
  Personele gelen icranın yevmiye kaydı,yani ilk gelen icra yazısının muhasebe kaydını nasıl yapmalıyım,

  şimdiden teşekkür ederim

 7. Kolay gelsin iyi çalışmalar. Sirketimizde çalışan bir işçiye icra müdürlüğünden 230tl lik bir maaş kesintisi geldi ve bunu maaşından keserek ödedik ve bu işçi ödeme yapıldığı ay işin bitmesi sebebi ile işten çıkarıldı şu anda işyerinden 2400 tl ihbar tazminat alacağı var. Ve bu para icra dosyası kapanmadan ödenir mi. Dosyada 250 tl daha borç kalmış fakat işyerine gelen ödemenin tümü ödendi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>